Siyasilerden Medipol Başakşehir’e destek mesajı « 34GÜNDEM

SON DAKİKA

Siyasilerden Medipol Başakşehir’e destek mesajı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Temsilcimiz Başakşehir’in teknik ekibinden Pierre Webo’ya karşı sarf edilen ırkçı sözleri şiddetle kınıyor, UEFA tarafından gereken adımların atılacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu haber 09 Aralık 2020 - 3:30 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Medipol Başakşehir’in, UEFA Şampiyonlar Ligi H Grubu altıncı haftasında Paris Saint Germain ile oynadığı maçta, dördüncü hakemin, yardımcı antrenör Pierre Webo’ya ırkçı söylemde bulunmasına sosyal medya hesabından “Irkçılığa hayır” etiketiyle tepki gösterdi.

Erdoğan, şunları kaydetti: “Temsilcimiz Başakşehir’in teknik ekibinden Pierre Webo’ya karşı sarf edilen ırkçı sözleri şiddetle kınıyor, UEFA tarafından gereken adımların atılacağına inanıyorum. Sporda ve hayatın tüm alanlarında ırkçılığa ve ayrımcılığa kayıtsız şartsız karşıyız.”

 

“Her alanda bu ayrımcılığı lanetliyorum”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Paris Saint-Germain (PSG) ile yapılan maçta Rumen dördüncü hakem Sebastian Coltescu’nun Medipol Başakşehir yardımcı antrenörü Pierre Webo’ya ırkçı söylemde bulunmasına tepki gösterdi. Şentop, Twitter hesabından #Notoracism Hashtag’ı ile yaptığı paylaşımda, “Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden temsilcimiz Başakşehir futbol takımımızın Yardımcı Antrenörü Pierre Webo’ya yönelik, maçın 4. hakemi, Romanya Futbol Federasyonu’ndan Sebastian Costantin Coltescu’nun ırkçı ifadelerini kınıyor, her alanda bu ayrımcılığı lanetliyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan Medipol Başakşehir’e destek mesajı 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Medipol Başakşehir-Paris Saint Germain maçında yaşananlara ilişkin, “Irkçılık tüm insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur!” paylaşımında bulundu. Oktay, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Medipol Başakşehir’in, UEFA Şampiyonlar Ligi H Grubu altıncı haftasında Paris Saint Germain ile oynadığı maçta, dördüncü hakemin, yardımcı antrenör Pierre Webo’ya ırkçı söylemde bulunmasına sosyal medya hesabından İngilizce “Irkçılığa hayır” ve Türkçe “Irkçılığa dur de” etiketleriyle tepki gösterdi.
Medipol Başakşehir’in Twitter hesabından yayımladığı tepki mesajını da paylaşan Oktay, şunları kaydetti: “Irkçılık tüm insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur! Bu onurlu duruşunuzda yanınızdayız.” 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Paris Saint Germain maçında sahadan çekilen Medipol Başakşehir’e destek verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dördüncü hakemin ırkçı söylemi nedeniyle sahadan çekilen Medipol Başakşehir’e destek verdi. Bakan Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İnsanlık suçu olan ırkçılığa karşı Başakşehir Futbol Kulübü’nün onurlu duruşunu destekliyoruz. No to Racism (Irkçılığa Hayır)” ifadelerini kullandı.

 

Bakan Kasapoğlu’ndan Medipol Başakşehir’e destek

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İstanbul Başakşehir Kulübü’nün “No to Racism (Irkçılığa Hayır)” tweetini paylaşarak, “Irkçılık insanlık suçudur! Temsilcimiz Başakşehir’in yanındayız.” ifadelerini kullandı.

 

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş’tan Medipol Başakşehir’e destek

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Paris Saint Germain (PSG) maçında dördüncü hakemin ırkçı söylemi nedeniyle sahadan çekilen Medipol Başakşehir’e destek verdi. Kurtulmuş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu açıklamada bulundu: “Tebrikler Başakşehir. Irkçılığa karşı dik duruşunuz için. İnsanlık onurunu koruduğunuz için. Şampiyonlar Ligi’ndeki temsilcimiz Başakşehir’in, Paris Saint Germen karşılaşmasında 4. hakemin ırkçı söylemine karşı tavrını tebrik ediyor, bu ırkçı yaklaşımı lanetliyorum. Irkçılığın ve nefretin geldiği boyutları gösteren bu olayın tüm dünyaya ders olmasını diliyorum.”

 

Bakanlar, Medipol Başakşehir’e destek verdi 

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Paris Saint Germain (PSG) maçında dördüncü hakemin ırkçı söylemi nedeniyle sahadan çekilen Medipol Başakşehir’e destek verdi. Bakanlar, Twitter hesabından, İstanbul Başakşehir Kulübünün “No to Racism (Irkçılığa Hayır)” tweetini paylaşarak, Başakşehir’in yanında olduklarını belirtti.

Ticaret Bakanı Pekcan, sahadaki dostça rekabete, insanlık suçu olan ırkçılığı karıştırmanın çok yanlış olduğunu belirterek, “Başakşehir Futbol Kulübü’nün onurlu duruşunu destekliyorum.” ifadesini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ise “ırkçılık ve ayrımcılık virüsünü” tüm sahalardan temizlemenin bir insanlık görevi olduğunu kaydederek, “İnsanlık onuruna yakışır bir tavır sergileyen temsilcimiz Başakşehir’in arkasındayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medyada ırkçılık karşıtı başlatılan kampanyaya destek verdi. Gül, İngilizce olarak “Irkçılığa hayır” etiketiyle, “Irkçılık insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Irkçılığa dur de” paylaşımını yaptı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise “Irkçılık bir hastalıktır.” değerlendirmesinde bulunarak kampanyaya destek verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı paylaşımda, “Irkçılığa hayır” ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Irkçılığa hayır” paylaşımında bulunurken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise “Sonucu ne olursa olsun bu onurlu duruşu sergilemek gerekir. Tebrikler asil duruşlu Başakşehir.” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da ırkçılık karşıtı paylaşımda bulundu. Altun, Twitter hesabından, “Şampiyonlar Ligi’ndeki temsilcimiz Medipol Başakşehir’in antrenörüne karşı sergilenen nefret suçunu şiddetle kınıyorum. Irkçılığın her türlüsü ayaklarımızın altındadır.” açıklamasını yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Irkçı söylemlerin hiçbirini kabul etmiyoruz.” ifadelerini kullandı. Karaismailoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Paris Saint Germain (PSG) maçında dördüncü hakemin ırkçı söylemi nedeniyle sahadan çekilen Medipol Başakşehir’e destek verdi. Bakan, “Spor müsabakaları insanlığı birleştirici bir özelliğe sahiptir. Duygusu da motivasyonu da farklılıklardan değil bu birlikten gelir. Irkçı ifadeleri hayatın hiçbir alanında kabul etmiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

 

BBP Genel Başkanı Destici’den Medipol Başakşehir’e destek

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Paris Saint Germain (PSG) maçında dördüncü hakemin ırkçı söylemi nedeniyle sahadan çekilen Medipol Başakşehir’e destek verdi. Destici, yaptığı yazılı açıklamada, “Fransız PSG ile Başakşehir Futbol Kulübümüz arasında oynanmakta olan Şampiyonlar Ligi maçında, teknik heyetten Pierre Webo’ya yönelik maçın dördüncü hakemi tarafından yapılan ırkçı saldırıyı lanetliyorum. Yanındayız Başakşehir.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’ndan “Irkçılığa hayır” paylaşımı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından “Irkçılığa hayır” paylaşımı yaptı.  Kılıçdaroğlu, Medipol Başakşehir’in UEFA Şampiyonlar Ligi H Grubu altıncı haftasında Paris Saint Germain ile oynadığı maçta, dördüncü hakemin, yardımcı antrenör Pierre Webo’ya ırkçı söylemde bulunduğu gerekçesiyle sahadan çekilmesi üzerine sosyal medyada ırkçılık karşıtı başlatılan kampanyaya destek verdi. Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından, “No to racism, Respect” ifadesi bulunan bir görsel paylaştı.

 

UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı’dan “Irkçılık” açıklaması

UEFA Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Birinci Başkan Vekili Servet Yardımcı, Medipol Başakşehir yardımcı antrenörü Pierre Webo’ya yapılan ırkçı söyleme, turuncu-lacivertli kulübün tepkisinin haklı olduğunu söyledi. Yardımcı, UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki Paris Saint-Germain (PSG) karşılaşmasında Rumen dördüncü hakem Sebastian Coltescu’nun Webo’ya ırkçı söylemde bulunması ve Medipol Başakşehir’in maçtan çekilmesini değerlendirdi.

Yardımcı, yaptığı açıklamada, “Dördüncü hakemin Webo’yu ‘Negro’ diye çağırması kabul edilir bir durum değil. Başakşehir, tepki göstermekte haklı. Hiç onaylamadığımız gelişmeler. Irkçılık, UEFA’nın da üzerinde durduğu bir durum. Maalesef yaşanmaması gerekiyordu ama yaşandı. Ancak maç birazdan başlayacak. Önemli olan maçın başlaması.” diye konuştu.

Coltescu’nun hakemlik hayatının biteceğini aktaran Servet Yardımcı, “Kesinlikle kabul edilemez bir gelişme. Bunun bir mazereti olamaz. Dördüncü hakemin yaptığı halt etmek. Dolayısıyla o hakemlik hayatını bitirdi. UEFA’nın da onaylamadığı, kabul edilemez bir gelişme oldu. Hakemler gerekli cezayı alacaklar. Bizler de takipçisi olacağız.” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.