Kağıthane Meydanı, yeni yüzüyle göz kamaştırdı « 34GÜNDEM

SON DAKİKA

Kağıthane Meydanı, yeni yüzüyle göz kamaştırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferansla katıldığı törenle Kağıthane’de hayata geçirilen Merkez Meydanının açılışı yapıldı. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ve Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin katıldı.

Bu haber 18 Aralık 2020 - 20:21 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin’in 2019 Yerel Seçimi öncesi sözünü verdiği 53 projeden biri olan Kağıthane Meydanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yoluyla katılımıyla hizmete açıldı. Kağıthane Belediyesi tarafından yapımı 3 ayda tamamlanan Meydan, türlü ağaçlar ile egzotik bitkilerin ahenginde su düzenekleriyle, hatıra fotoğrafı köşeleriyle, gezi ve dinlenme alanlarıyla etrafını da adım adım güzelleştirerek, ilçenin marka değerini yükseltecek.

Törene Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali  Yerlikaya, TOKİ Başkanı ömer Bulut, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, AK Parti Kağıthane İlçe Başkanı Serkan Cantürk ve davetliler katıldı.

“KAĞITHANE’Yİ İSTANBUL’UN PARLAYAN YILDIZI HÂLİNE GETİRECEK YATIRIMLARI HAYATA GEÇİRDİK”

Vahdettin Köşkü’nden Kağıthane Meydanı’nın açılış törenine canlı bağlantıyla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kağıthane ve Sadabad’ın İstanbul’un üzerine şiirler ve şarkılar yazılan nadide yerlerinden biri olduğuna işaret ederek, “Bir safa bahşedelim gel şu dili naşada/Gidelim servi revanım yürü Sadabada’a” dizelerini okudu. Gönüllerde böylesine derin izler bırakan bu nadide ilçenin tabi ve tarihî güzelliklerine uygun şekilde geliştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, meydan düzenlemesinin, Sultan Abdülaziz’den Sultan Abdülhamid’e kadar ecdadın hatıralarını yaşatan bu ilçenin cazibesini daha da artıracağına inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun dışında pek çok alanda Kağıthane’yi İstanbul’un parlayan yıldızı hâline getirecek yatırımları hayata geçirdiklerini anlatarak, “İlçemiz için önemini bildiğim ve Seyrantepe’de inşası süren 620 yataklı hastaneyi inşallah yakında tamamlıyoruz. Metromuzun Kağıthane havalimanı bölümünü inşallah önümüzdeki bahar aylarında hizmete açmayı planlıyoruz. Kentsel dönüşüm projeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla iş birliği hâlinde sürüyor” diye konuştu.

İlçeye iki millet bahçesi kazandırmanın hazırlığı içinde olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, millet kıraathanesi, çocuk kütüphanesi, uzay evi, sosyal medya stüdyosu gibi hizmetlerle çocukların önüne yeni dünyalar açıldığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal yardım merkeziyle dar gelirli vatandaşlara, maharetli eller çarşısıyla kadınlara, istihdam hizmet noktasıyla işsizlere, engelli hizmet merkeziyle engellilere, bağımlılıkla mücadele merkeziyle özellikle tütün, alkol, madde ve internet bağımlılığına yönelik hizmetlerin mücadele bazında verildiğini dile getirdi. Teker teker saymaya kalkılırsa saatler, günler sürecek bu çalışmalar sayesinde Kağıthane’nin geleceğe hazırlandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu güzel hizmetleri ilçeye kazandıran belediye başkanı ve ekibini, çalışmalarda emeği geçen herkesi tebrik etti.

Türkiye’nin 2053 vizyonunu hayata geçirebilmesi için 2023’ün ne kadar önemli olduğu konusunda her vatandaşı ikna edeceklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Kapısını çalmadık, gönlünü kazanmadık tek bir fert bırakmayana kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Yürüttüğümüz mücadeledeki en büyük gücümüzün altına imza attığımız hizmetler olduğunu asla unutmadan yatırım yapmaya, proje üretmeye, eser inşasına devam edeceğiz. Açılışını yaptığımız Kağıthane Meydan Projesi işte bunun örneklerinden biridir. Bir kez daha meydanımızın ilçemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyor, tüm Kağıthanelileri bu güzel eserle beraber mutlu bir şekilde baharı kutlamaya özellikle davet ediyorum.”

Kurdele kesimi sırasında meydana ilişkin bilgi de veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada şimdi çok değişik ağaç çeşitleri var. Yeşil bitkilerimiz var. Bodur ağaç çeşitlerimiz var. Bunlarla tabii Kağıthane Meydanı çok daha güzel bir hâle geldi. İnşallah baharla birlikte burada anneler çocuklarıyla, yavrularıyla çok daha farklı bir şekilde vakit geçirebilecekler” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından meydanın açılış kurdelesini davetlilere verdiği talimatla kestirdi.

Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, kurdele kesiminde söz alarak, Kağıthane’ye her fırsatta verdiği desteklerinden ötürü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kağıthane halkı adına teşekkürlerini arz etti.

Açılış törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni meydanı Kağıthane’ye kazandıran Başkan Mevlüt Öztekin ve ekibine, çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

TARİHİ KENT MERKEZLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Törende bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Kâğıthane Meydanımızı yeni yüzüyle bugün İstanbullu kardeşlerimizin hizmetine sunuyoruz. Kağıthane için, İstanbul’umuz için hayırlı uğurlu olsun. Şehircilik kültürümüzün en önemli simgeleri olan tarihi kent merkezlerimize, birlik ve beraberlik mekânları olan meydanlarımıza sahip çıkıyoruz. Emeği geçen İller Bankamıza ve Kağıthane belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Tüm projelerimizin İstanbul için, ülkemiz için, milletimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyor, sizleri bir kez daha saygı ve hürmetle selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

KADİM ŞEHİRCİLİK ANLAYIŞIMIZIN REHBERLİĞİNDE YENİDEN DÜZENLENDİ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Tabiat burada her mevsim bir tablo gibi olur, panayırlar kurulur, şölenler yapılırdı. Burası; milletimizin şehircilik, bahçe düzeni ve estetik anlayışında tüm dünyadan ne kadar üstün olduğunu göstermeye yeterlidir. Hamdolsun, o günler hayal olmaktan, hoş bir anı veya bir fotoğraf karesi olmaktan çıktı. Zat-ı Devletlerinin himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve Kağıthane Belediyemiz muhteşem bir işe imza attı. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla mimari çehresi değişen, daha da güzelleşen ilçemizde, Kağıthane Meydanı; kadim şehircilik anlayışımızın rehberliğinde yeniden düzenlendi. Bu hizmet, Sadece bir meydan düzenlemesinden ibaret değil. Yeni şehircilik anlayışımızın, insan odaklı mimarinin de güzel bir eseri. İnşallah yeni meydanda, yine güzelliğin sesi yankılanacak. Neşenin, huzurun, esenliğin sesi duyulacak. Himaye ve talimatlarıyla; bu meydanı ilçemize kazandıran, meydanla birlikte, tarihimizi de, anılarımızı da ihya eden; Zat-ı devletlerine şükranlarımı sunuyorum. İlçemizin; altyapı, kentsel dönüşüm ve mimari çehresini güzelleştiren hizmetleri için Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımıza, belediye başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Yeni Meydanın, Kağıthanemize ve tüm hemşehrilerimize hayırlı olması dileğiyle” şeklinde konuştu.

KAĞITHANE BELEDİYEMİZ GECE GÜNDÜZ ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR

AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ise “AK Parti belediyeciliğinin ne kadar başarılı olduğunu bugün bir kez daha şahit olmuş olduk. Kağıthane Belediyemiz diğer belediyelerimizde olduğu gibi gece gündüz çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz meydanımız yaklaşık 30- 40 milyon TL yatırım tutarı olan bir proje. Proje ile yakından ilgilenen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a çok teşekkür ediyorum. Biz inanıyoruz bu beş yıllık süreç içerisinde projelerimizi hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

PROJELERİMİZLE KAĞITHANEMİZİ İHYA EDİYORUZ

Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin ise, “Kâğıthane Meydanı yüzyıllar boyu halkın temel sosyalleşme alanı idi. Eskilerin “Çamlık” dediği bu bahçede, cemiyet toplantıları, sünnet düğünleri, mal ve ürün panayırları kurulur, döneminin en ünlü sanatçıları burada programlarını icra ederdi. Sultan Abdülhamid, şehzadelik yıllarını bu meydanın karşısındaki Kâğıthane Kasrı’nda geçirmişti. Cuma selamlığı için meydandaki Daye Hatun Camii’ne her geldiğinde, Kâğıthane’nin o meşhur yoğurdunu, cömert ödemelerle tam da bu meydanda satın almıştır. Son yıllarda bu alan araçların düzensiz parklandığı, toz ve çamur barındıran, aydınlatması yetersiz, estetikten yoksun, güvenliksiz ve metruk bir yapıdaydı. Kâğıthane Meydanı Projesi’ni ilçemizi tarihte olduğu gibi yeniden ihya etmek amacıyla tasarladık. Bu kapsamda ilçe merkezindeki 20 bin metrekarelik alanın 12 bin metrekaresini botanik bahçe ve meydan, 5 bin 500 metrekaresini yeşil alan ve 2 bin 500 metrekaresini de yürüyüş yolları olarak hizmete sunuyoruz. Oya ağacı, palmiye, hatmi, akçaağaç, ıhlamur gibi yüzlerce ağaç ve binlerce bitki türü toprakla buluşturulmuş; yine Meydan’da tarihi dokuyu simgeleyecek 24 milyon yaşında bir ağaç fosiline de yer verilmiştir. Bunun yanında 305 yaşında beyaz çam, 150 yaşında zeytin ve 70 yaşında mabet ağaçları da Meydan’da yerini almıştır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.