Kuzey Marmara Otoyolu’nun 6. kesimi hizmete açıldı « 34GÜNDEM

SON DAKİKA

Kuzey Marmara Otoyolu’nun 6. kesimi hizmete açıldı

Kuzey Marmara Otoyolu 6. Kesimi, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış Töreni’ne Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantı ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İstanbul-İzmir Otoyolu ve TEM Otoyolu ile kurulan bağlantılar sayesinde vatandaşlarımız için hızlı ve konforlu ulaşım alternatifleri sunuyoruz” dedi. Akyazı ilçesinde düzenlenen törene katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da, “Geçit vermez” denilen dağları tünellerle deldiklerini, “aşılmaz” denilen nehirleri, vadileri köprülerle geçtiklerini söyleyen Karaismailoğlu, aşkla bağlı oldukları vatana ve millete büyük bir güçle hizmete devam edeceklerini belirtti.

Bu haber 19 Aralık 2020 - 17:41 'de eklendi ve 6 views kez görüntülendi.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun İzmit-Akyazı kesimi törenle hizmete girdi. Törene videokonferansla bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün hizmete açılan 68 kilometrelik kesim ile birlikte, projede şimdiye kadar hizmete verilen yolların uzunluğunun 389,3 kilometreyi bulduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Marmara Otoyolu’nun etap etap bugüne kadar devam eden açılışlarında son bir bölüm daha kaldığını hatırlattı. “İnşallah son kısmı da önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde tamamlamış olacağız. Yatırım bedeli 3,1 milyar dolar olan bu kesimin ülkemiz ekonomisine sadece vakit ve akaryakıt tasarrufundan sağlayacağı yıllık katkı 2,5 milyar liradır. Bugün açılışını yaptığımız bölümün maliyeti de 431 milyon doları buluyor.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle…

VATANDAŞLARIMIZ İÇİN HIZLI VE KONFORLU ULAŞIM ALTERNATİFLERİ SUNUYORUZ

Bu otoyol İstanbul’un her iki istikametinde de araç trafiğinde çok büyük rahatlama sağlayacaktır. İstanbul-İzmir Otoyolu ve TEM Otoyolu ile kurulan bağlantılar sayesinde vatandaşlarımız için hızlı ve konforlu ulaşım alternatifleri sunuyoruz. Üretim ve ticaret gücüyle Türkiye’nin adeta kalbi konumundaki Marmara Bölgemizin ve onun merkezinde yer alan İstanbul’un geleceğini şekillendirecek bu önemli yatırımların her aşamasını bizzat takip ediyoruz. Ülkemize eser kazandırmaktan daha büyük bir siyaset, daha büyük bir hizmet, daha büyük bir şeref olmadığına inanıyorum. Belediye başkanlığımdan itibaren her anımı eser ve hizmet siyasetiyle geçirmiş birisi olarak bu tür açılış programlarına iştirak etmekten çok büyük mutluluk duyuyorum.

OTOYOL UZUNLUĞUMUZU NEREDEYSE İKİYE KATLADIK

Kara, hava, demir ve deniz yolları ile ulaşım kalkınmanın temel altyapılarının başında gelir. Türkiye uzun bir süre diğer altyapılar ile birlikte ulaşım konusundaki eksikliklerinin sıkıntılarını yaşamıştır. İktidara geldiğimizde ülkemizde sadece 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol vardı. Biz bu mesafeyi 28 bin kilometreye kadar çıkardık. Otoyol uzunluğumuzu neredeyle ikiye katladık. Karayolu tünellerinin sayısı 83 ilaveyle 395’i, uzunluğu da 473 kilometre ilaveyle 523 kilometreyi buldu. Sadece ulaştırma yatırımları için 18 yılda 880 milyar liranın üzerinde bir kaynak kullandık.

Demiryollarında ülkemizi hızlı ve yüksek hızlı tren hatlarıyla tanıştırdık. İnşallah önümüzdeki yıl Ankara-Sivas hızlı tren hattını da hizmete açıyoruz. Bununla kalmadık. Mevcut demiryolu ağımızın tamamına yakınını neredeyse sıfırdan yapmışçasına yeniledik, modernize ettik.. Havayolunda 24 olan mevcuda 30 yeni havalimanı ekleyerek ülkemizin her köşesine uçakla seyahati mümkün hale getirdik. 

Türkiye’nin ulaşım altyapısını 2023 hedeflerine uygun hale getirdik. Ülkemizi salgın sonrası dönemin üretim ve ticaret merkezi haline getirme hedefimizi daha da ileriye taşıyacağız.

DİZ ÇÖKTÜRTME GAYRETİ İÇİNDE OLANLARA SÖYLÜYORUM; SİZLERİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Ülkemizin siyasi ve ekonomik bağımsızlığını güçlendirdikçe, engelleri daha kolay aşmaya başladık. İçeride ve dışarıda yılların alışkanlıklarını değiştirmek kolay olmuyor. Ülkemizin önünü kesmeye çalıştılar hamdolsun şu ana kadar başarılı olamadılar. Türkiye’nin egemenlik haklarını kullanmaktan asla tereddüt göstermeyecek bir ülke olduğunu kabul ettirmekte kararlıyız. Tehditle, dayatmayla, riyakarlıkla, ayak oyunlarıyla ülkemize diz çöktürtme gayreti içinde olanlara söylüyorum; sizleri hayal kırıklığına uğratmaya devam edeceğiz. Bu günlere getirdiğimiz mücadeleyi zafere oluştırana kadar durmayacağız. Nice badireleri atlatmamızı sağlayan kardeşlik iklimine sıkı sıkıya sahip çıkıyoruz.  

Biz eser konusunda, hizmet konusunda, proje konusunda herkesle yarışmaya herkesle rekabete hazırız. Bunun dışındaki hiçbir çekişmenin ülkeye faydasının olmadığına inanıyoruz. Biz, insanımıza hizmet etmenin heyecanını, özellikle yaşarken en çok üzüldüğümüz konu birilerinin ülkenin felaketinden medet uman bir psikolojiyle hareket etmesidir.

BASİT BİR KONUYU, SIRF HÜKÜMETE SALDIRMAK İÇİN KULLANMAYA ÇALIŞTILAR

İhracat trenimiz rutin gümrük işlemleri için Halkalı’ya geliyor. Treni Halkalı’da gören birileri hemen ortalığı ayağa kaldırıyor, olmadık şeyleri sosyal medyaya sürdüler. Bakanlığa sorsalar sebebini anında öğrenecekleri çok basit bir konuyu, sırf hükümete saldırmak için kullanmaya çalıştılar. Halkalı’daki gümrük işlemlerini tamamlayan trenimiz, uğradığı her durakta konum atarak 12 gün sonra Çin’e ulaştı. Türkiye’nin kıtalararası ticarette ana kavşaklardan biri olması büyük bir başarıdır. Böylesi bir başarı karşısında üzüntüsünü dahi gizleme gereği duymayan zihniyetin bu ülke ile bağı kopmuş demektir.

Hamdolsun milletimiz tüm bunları görüyor herkesi hak ettiği konuma oturtuyor. Biz Türkiye için çalışmaya, üretmeye, mücadele etmeye devam edeceğiz. Dün TBMM’de 2021 bütçemiz kabul edildi. Bu vesileyle komisyondan genel kurula kadar her aşamasında bütçeye katkı veren tüm milletvekillerine şahsım milletim adına teşekkür ediyorum. Ülkemize ve milletimize hizmet vasıtası olarak gördüğümüz bütçe sürecinin sağlıklı bir şekilde yürümesini sağladık.

2023, CUMHUR İTTİFAKI’NIN YENİ BİR ZAFER YILI OLACAKTIR

Adı millet olan aslında zillet durumuna düşmüş PKK terör örgütü ile iç içe olanlara sesleniyorum. 2023 Cumhur İttifakı’nın yeni bir zafer yılı olacaktır. İnşallah milletimize verdiğimiz her sözü tutarak 2023’e alnımızın akıyla ulaşacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının son bölümünü Gaziantep’te yaşanan acı olaya ayırdı: “Malum, Gaziantep’de malesef özel sektöre ait bir hastanede bir tüp patlaması sonucunda 9 can kaybımız oldu. Allah’tan bu vatandaşlarıma, kardeşlerime rahmet diliyorum. Tüm yakınlarına başsağlığı diliyorum. Rabbim bizleri bu tür felakatlerden muhafaza etsin diyorum.”

“ZAMANIN VE KONFORUN DEĞERİ KUZEY MARMARA OTOYOLU İLE YENİDEN BELİRLENMİŞTİR”

Akyazı ilçesinde düzenlenen Kuzey Marmara Otoyolu‘nun son kesimi olan İzmit-Akyazı bölümünün (6. kesim) açılış töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 18 yıl önce AK Parti iktidarıyla başlayan ulaştırma ve altyapı hamlelerinin güçlenerek devam ettiğini belirtti. Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’yi dünyanın en büyük ekonomileri arasında hak ettiği konuma taşımak için dünyanın en büyük projelerine imza attıklarını, halen ülkenin dört bir yanında 3 binin üzerinde şantiyede mühendis, teknik personel ve işçilerin gece gündüz çalıştığını söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, “Sadece geçtiğimiz bir aylık dönemde Samsun-Sivas demir yolu hattı, Kahramanmaraş-Göksun-Kayseri yolu, Formula 1 Pisti, Hayrabolu-Tekirdağ yolu, Sarıkamış-Karakurt Horasan yolu ve Manisa Akhisar çevre yolu açılışlarını gerçekleştirdik.” dedi. Karaismailoğlu, çarşamba günü Ankara-Niğde Otoyolu’nun tamamını hizmete aldıklarını, Çin’e uğurladıkları ilk ihracat treninin yolculuğunu kesintisiz ve başarılı bir şekilde tamamladığını dile getirerek, aynı şekilde yakın süreçte pek çok projeyi hizmete alacaklarını ifade etti. “Geçit vermez” denilen dağları tünellerle deldiklerini, “aşılmaz” denilen nehirleri, vadileri köprülerle geçtiklerini söyleyen Karaismailoğlu, aşkla bağlı oldukları vatana ve millete büyük bir güçle hizmete devam edeceklerini belirtti. Bakan Karaismailoğlu, şunları söyledi…

“TİCARETİN KALBİNDE YER ALAN BÖLGEYİ KUŞATAN ULAŞIM KORİDORUNU TAMAMLAMIŞ OLUYORUZ”

Kuzey Marmara Otoyolu sadece Marmara’nın değil, tüm Avrasya Bölgesi’nin ulaşımında ve ticaretinde hayati bir rol oynayacak. İki kıtayı birbirine bağlayan, Avrasya’nın lokomotifi Marmara’nın itici gücü Kuzey Marmara Otoyolu sayesinde araçların şehir içi trafiğine girmeden yüksek standartlı, kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir yol ile transit geçişi sağlanacaktır. Kısım kısım kullanıma açılan otoyolumuzun daha önce hizmete aldığımız 320 kilometrelik kesimlerinden sonra bugün de İzmit 1 Kavşağı-Akyazı arasında yer alan 73 kilometre uzunluğu ile son ve en uzun kesimini hizmete alarak 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu’muzun tamamını hizmete açıyoruz. Böylelikle ticaretin kalbinde yer alan bu bölgeyi kuşatan bir ulaşım koridorunu tamamlamış oluyoruz.

“ZAMANIN VE KONFORUN DEĞERİ KUZEY MARMARA OTOYOLU İLE YENİDEN BELİRLENMİŞTİR”

Projelerin her birinde depreme dayanıklılığı sağlayan en modern mühendislik yaklaşımları kullanılmaktadır. Kuzey Marmara Otoyolu, olası bir depremde Marmara Bölgesi ve İstanbul’a hizmet verecektir. Kuzey Marmara Otoyolu ülkemizin önemli gücü olan sanayi ve ticaret şehirlerine yeni bir soluk kazandıracaktır. İstanbul’dan Anadolu illerine doğru gidişte ve dönüşte mevcut TEM otoyolu ve D-100 kara yolunda oluşan uzun araç kuyruklarının da önüne geçilmiştir. Kuzey Marmara Otoyolumuzun bir başka özelliği de kamu-özel sektör iş birliğiyle yapılmış başarılı projelerimize güzel bir örnek teşkil etmesidir. Yeni bütçe imkanları projelerimizi en nitelikli ve en hızlı şekilde vatandaşlarımızın hizmetine açabilmeyi sağlamaktadır. Zamanın ve konforun değeri Kuzey Marmara Otoyolu ile yeniden belirlenmiştir.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun her bir vatandaş için gurur vesilesi olduğunu, gençlere, çocuklara Türkiye’nin aydınlık yarınlarının bir nişanesi olarak gösterebilecekleri dünya çapında bir eser olduğunu ifade edeyim. Ülkemizi ve milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak için hiçbir engel tanımayacağımızın ve Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada lider ülkelerden biri olacağı günlerinin ne kadar yakın olduğunun ispatı niteliğindedir. Bu hayırlı günde, projemizde emeği geçen her kademeden çalışma arkadaşlarıma ve yüklenici firmalara teşekkür ediyorum.

6. kesimde 4 viyadük, 64 köprü, 22 üst geçit, 20 alt geçit, 179 menfez olmak üzere toplam 289 yapının bulunduğunu dilegetiren Bakan Karaismailoğlu, otoyolla yüksek standartlara sahip, dünyaya örnek ve tasarrufun önünü açan bir projenin hayata geçirildiğini söyledi.

TBMM Başkanı Şentop otoyolda incelemelerde bulundu

Açılışın ardından Bakan Karaismailoğlu, otoyolda bir süre makam aracını kullandı.

Programa, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, AK Parti Sakarya milletvekilleri Recep Uncuoğlu, Kenan Sofuoğlu, Çiğdem Erdoğan Atabek, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile diğer ilgililer katıldı.

Öte yandan, açılıştan önce otoyolda incelemelerde bulunan TBMM Başkanı Mustafa Şentop da Vali Kaldırım’dan bilgi aldı.

AKLIN YOLU: KUZEY MARMARA OTOYOLU http://www.kuzeymarmaraotoyolu.com/galeri#images-4

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.