‘Seçmenlerin Politik Değer Yönelimleri’ incelendi: Muhafazakâr seçmen daha kararsız! « 34GÜNDEM

SON DAKİKA

‘Seçmenlerin Politik Değer Yönelimleri’ incelendi: Muhafazakâr seçmen daha kararsız!

Prof. Dr. Süphan Nâsır başkanlığında yapılan ‘Seçmen Tutum ve Davranışları’ ile ilgili araştırmanın sonuçlarına göre, muhafazakâr seçmen sosyal demokrat seçmene kıyasla daha kararsız; seçmenin stratejik oy verme eğiliminin ise güçlü olduğu ortaya kondu.

Bu haber 21 Aralık 2020 - 14:58 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü Pazarlama Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süphan Nâsır başkanlığında, Dr. Onur Şahin ve Doktorant Erdeniz Erdem’den oluşan araştırma ekibi tarafından gerçekleştirilen ‘Seçmenlerin Politik Değer Yönelimleri’ araştırmasının sonuçlarına göre, merkez ve sağa yakın yeni partilerin de etkisiyle Muhafazakâr seçmenlerin daha kararsız olduğu ortaya kondu.

Seçmenlerin temel politik değerleri ile ilgili ölçek geliştirme amacıyla yapılan araştırmada, CHP’li seçmenlerin %21’i kendilerini merkezde, %15’i sağda, yüzde 64’ü ise solda tanımlamakta. AKP seçmenlerinin ise %32’si kendisini siyasi yelpazenin merkezinde göstermekte. İyi Parti seçmenleri ise %57’si kendisini merkezde konumlandırmakta.

Gelecek seçimler ile ilgili, merkez ve sağa yakın yeni partilerin de etkisiyle muhafazakâr seçmenlerin daha kararsız olduğunu belirten Prof. Dr. Süphan Nâsır, partiler arasında beklenmedik oy kaymalarının yaşanabileceğini ifade etti.

Sosyal demokratlar da, muhafazakârlar da alternatifsizlik sorunu yaşıyor!

Araştırmaya göre, Türk seçmenlerinin oy verdikleri siyasi partiye yönelik duygusal bağlarının sanıldığı kadar güçlü olmadığı ve seçmenlerin karşıt görüşte oldukları siyasi partilerin güçlenmesine engel olabilmek gibi nedenlerle stratejik oy kullandıkları görülmekte olduğu ifade edildi. Oy veren seçmenlerin alternatif parti olmamasının sıkıntısını yaşadıklarını ortaya koyan araştırmada, “Sosyal demokrat seçmenler kadar muhafazakâr seçmenlerin de alternatifsizlik sorunu yaşadığı anlaşılmaktadır” denildi.

Araştırmada öne çıkan bir diğer sonuç ise çoğu seçmenin taleplerini, önerilerini ya da karşılaştıkları sorunları iletmek için politikacılar, hükümet veya yerel yetkililer ile iletişim kurmaya istekli olmamaları.

Araştırmaya göre seçmenler hak ve özgürlüklerin korunması ve bireysel inanç özgürlüklerine saygılı olunması konusunda ortak görüş içindeler. Ayrıca terör olaylarına karşı Türkiye’nin her türlü harekat ve operasyonuna destek vermekte olduklarını ifade ettiler.

Prof. Dr. Süphan Nâsır her partinin farklı siyasi görüşte seçmene sahip olması, stratejik oy verme eğiliminin seçmenler arasında yaygın olması ve oy verilen partiye duyulan duygusal bağların zayıf olması gibi araştırmanın ön bulgularının göz önüne alındığında partiler arasında beklenmedik oy kaymalarının yaşanabileceğini belirtti.

Nâsır ayrıca 2018 genel seçimlerinde alternatifsizlik vurgusu yapan seçmenlerin, merkez ve sağa yakın yeni partilerin kurulması sonrası kararsızlık yaşamasının ve solda yeni parti kurma çalışmalarının yarattığı belirsizliğin de bu oy kaymalarında önemli bir etkiye sahip olacağına dikkat çekti.

1500’e yakın katılımcının yanıt verdiği araştırmaya akademikcalisma.neocities.org linkinden katılabilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.