TMSF’nin İstanbul’a kazandıracağı 6 okul için ‘Temel Atma Töreni’ düzenlendi « 34GÜNDEM

SON DAKİKA

TMSF’nin İstanbul’a kazandıracağı 6 okul için ‘Temel Atma Töreni’ düzenlendi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından İstanbul’da Çekmeköy, Eyüpsultan, Fatih, Sultanbeyli ve Üsküdar’da inşa edilecek okulların temel atma töreni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve TMSF Başkanı Muhiddin Gülal’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Bu haber 22 Aralık 2020 - 22:42 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yaptırılacak İstanbul’un Çekmeköy, Eyüpsultan, Fatih, Sultanbeyli ilçelerinde birer, Üsküdar ilçesinde iki olmak üzere toplam 143 derslikli 6 okulun temel atma törenine; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, ilçe kaymakamları, belediye başkanları ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan tören, temeli atılacak okullar hakkında sunum yapılmasının ardından protokol konuşmalarıyla devam etti. Törende Milli Eğitim Bakanı Selçuk, İstanbul Valisi Yerlikaya ve TMSF Başkanı Gülal, tören katılımcılarına hitaben birer konuşma gerçekleştirdiler.

Bakan Selçuk: “Derslik Sayısıyla Birlikte Niteliği de Arttırmayı Hedefliyoruz”

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “Yaşayan Okulların” sayısının artmasını hedeflediklerini kaydetti. Bakanlık olarak hedeflerinin çocukların güler yüz ve istekle devam ettikleri okullar inşa etmek olduğunu belirten Bakan Selçuk, çocukların mutlu oldukları ortamların onları daha yetkin birer kimlik ve kişilikle hayata katılmalarına katkıda bulunduğunu ifade etti.

Bakan Selçuk, “Eğitimin herkesin davası” olması gerektiğini vurgulayarak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya konulan; İstanbul’a, Türkiye’ye okul yaptırma, eğitimi yükseltme ve yüceltme davasının neferleri olarak bizler gerçekten çok mutlu oluyoruz çocuklar adına. Çocuklarımızın yüzündeki gülümsemeyi artıran herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.” diye konuştu.

Millî Eğitim Bakanlığı olarak ortaya koydukları projelerin, “Çocuğun üstün yararı ve yaradılışına hürmet ettiğini” ifade eden Bakan Selçuk, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ortaya koymaya çalıştığımız bütün projeler, aslında bu ülkenin geleceği, insanın geleceği, insanlığın geleceği için bir hazırlık vasıtası olarak görülebilir. İçinde yaşadığımız bu salgın ortamında asla enerjimizi yitirmeden, umudumuzu tüketmeden daha fazla çalışıp daha fazla didinerek yeni hedefleri ortaya koyma gayretimiz, hepimiz açısından büyük bir ufku temsil ediyor. Eğer çocuklarımızın gelecekte bu ülkeyi omuzlarında taşıyacak dirayette ve yetkinlikte olmasını istiyorsak bu, temel ihtiyaçlarımızın çok ötesinde, yüksek bir kaliteye, yüksek bir mahiyete ulaşabilmek için gayretimizin eksilmemesi gerektiğini gösteriyor. Biz bir çocuğun, bir öğretmenin gününün çok önemli bir kısmını geçirdiği okullarımızı güzelleştirmeyi bir vazife edindik. O yüzden de yaşanan okullar anlayışı ve özel projelerle az katlı, yüksek olmayan, küçük okullar, mahalle mektepleri tarzında okulların sayısının artmasını, bu suretle okulun çevreyle münasebetinin bütünleşmesini hedefliyoruz. Bu bağlamda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Çocuklarımızın mutlu olduğu ortamlar, emin olun, şahsiyetlerinin daha güçlü geliştiği ortamlardır. Çocuklarımızın atölyelerle, spor salonlarıyla, yeşillendirilmiş bahçelerle karşılaşması, onların daha güçlü bir kişilikle daha yetkin bir kimlikle bu ülkeye hizmete aday olmasına vesile oluyor.”

Türkiye’de derslik sayısındaki artışın büyük bir başarı hikâyesi olduğunu ve buna paralel olarak eğitim kalitesi konusunda uluslararası kriterlerle ilerlendiğini dile getiren Bakan Selçuk, “Derslik sayısını arttırırken bir taraftan da niteliği arttırmaya çalışıyoruz. Bunun da uluslararası kalite standartları çerçevesinde artmasını çok çok önemsiyoruz.” ifadelerine yer vermesinin ardından temeli atılan okulların hayırlı olması dileğiyle emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Vali Yerlikaya: “İstanbul Eğitimin Başkenti”

Vali Yerlikaya, 3 bin 310’u devlet olmak üzere İstanbul’da Milli Eğitim Bakanlığı’na kayıtlı toplam 7 bin 700 ilk ve orta dereceli okul bulunduğunu kaydederek başladığı konuşmasına bu okullarda toplam 3 milyon 26 binden fazla öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek devam etti.

Rakamlar göz önüne alındığında İstanbul’un okul ihtiyacının karşılanmasının önemli bir mesele olduğunu vurgulayan Vali Yerlikaya, İstanbul Sismik Riskin Azaltılması Projesi (İSMEP) faaliyetlerinden söz etti. İSMEP kapsamında bugüne kadar 722 okulun güçlendirildiğini, güçlendirilmesi mümkün olmadığı tespit edilen 344 okul binasının da yıkılarak yeniden inşa edildiğini kaydetti. Kentte 36 okulun yapımının sürdüğünü, bugün temeli atılanlarla birlikte 62 okulun yapımına da henüz başlandığını ya da başlanmak üzere olduğunu ifade eden Yerlikaya, “100 okul arsası için iki yıl didindik.” dedi.

İstanbul’un, dünyanın 14. büyük metropolü ve 121 ülkeden daha büyük ancak yüzölçümü olarak küçük olduğunu belirten Vali Yerlikaya, “Bizim okul yapmayla ilgili en büyük sorunumuzu tahmin ediyorsunuz: Arsa, arsa, arsa… Arsa bulamıyoruz. Karış karış aradık. Arkadaşlarımla beraber İl Millî Eğitim Müdürümüz, YİKOB’dan Vali Yardımcılarımız, Millî Emlak’tan arkadaşlarımız belediye başkanlarımızın kapısını çalıp gezdik. İki senede ne toplayabildik? 100 arsa toplayabildik.” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Yaşayan Okullar” projesinde olduğu gibi şehrin içinde, şehirle uyumlu binalara sahip okullara ihtiyaç olduğunu dile getiren Vali Yerlikaya, bu okulları inşa etmeleri için hayırsever iş insanları ve sivil toplum örgütlerine çağrıda bulundu.

Vali Yerlikaya sözlerine, “Böyle güzel bir açılış organize eden TMSF yönetimine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bunun devamının gelmesini istiyorum. Hepinizi selamlıyorum.” ifadeleriyle son verdi.

 “Okulları 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Başında MEB’e Teslim Edeceğiz”

TMSF bünyesinde kayyum olarak atandığı şirketler de dâhil olmak üzere toplam 800 şirketin bulunduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Başkan Gülal, TMSF’nin, sosyal sorumluluk projelerinde önem verdiği kalemin “eğitim” olduğunu belirtti. Başkan Gülal, bu konuda her zaman ellerini taşın altına koymaya hazır olduklarını ifade ederek, “2021-2022 eğitim-öğretim yılı başında Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edilmek üzere bugün temeli atılacak okulların hayırlı olmasını diliyorum” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

Konuşmalarının ardından Çekmeköy, Eyüpsultan, Fatih ve Sultanbeyli’ye yapılan canlı bağlantıyla ilk harçlar döküldü. Toplam 104 dersliğin yer alacağı Çekmeköy, Eyüpsultan, Fatih ve Sultanbeyli’de inşa edilecek okulların temeli törende atılırken Üsküdar’da inşa edilecek 16 derslikli ilkokul, 19 derslikli ortaokul ve 4 derslikli ana sınıfından oluşacak kompleksin temeli Ocak ayında atılacak.

Hediye takdiminin ardından hatıra fotoğrafı çekimiyle temel atma töreni sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.