“Eski normallerimize dönebilmemiz, tedbirlere daha sıkı uyabilmemizle mümkündür” « 34GÜNDEM

SON DAKİKA

“Eski normallerimize dönebilmemiz, tedbirlere daha sıkı uyabilmemizle mümkündür”

Video konferans yöntemiyle katıldığı Koronavirüs Bilim Kurulu’na başkanlık eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından yazılı bir açıklama yaparak, “Rehavete kapılmadan, tedbirlerden taviz vermeden ulusal boyutta mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.

Bu haber 03 Şubat 2021 - 21:15 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.

Bugün haftalık toplantısını yapan Koronavirüs Bilim Kurulu’na başkanlık eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama çalışmalarını ve hastalığın seyrini gözden geçirdiklerini ifade etti. Mutasyonlar ve vakaların yeniden artış trendine karşı dikkat edilecek hususların gündemde olduğunu belirten Bakan Koca, toplantı sonrası yazılı bir açıklama yaparak, “Tedbirlerle elde ettiğimiz kontrol, başarılı bir aşılama takvimi yürütmemize de fırsat vermektedir. Uzayan kısıtlama sürelerinin toplum hayatında yol açtığı güçlüklere rağmen, elde ettiğimiz bu fırsatı yitirmeye tahammülümüz yoktur. Eski normallerimize dönebilmemiz, bu tedbirlere daha sıkı uyabilmemizle mümkündür.” dedi.

Açıklamasında; Covid-19 salgınının tüm dünyada tehdit olmaya devam ettiği, bu tehdidi her boyutuyla takip eden ve ülkemizin en az zararla çıkmasını gözeten bilim kurulunun bugün haftalık toplantısını yaptığını belirten Bakan Koca, dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri görüştüklerini, virüs ve sebep olduğu hastalık hakkındaki son bilimsel çalışmalarla ilgili fikir alışverişinde bulunduklarını dile getirdi.

Sağlık personelinin ilk doz aşılamalarını takiben 75 yaş üstündeki tüm büyüklerimizin aşılarının yapılmasına devam edildiğini belirten Bakan Koca, “Bugün itibarıyla yaklaşık 2.400.000 kişinin ilk doz aşıları tamamlandı. İkinci parti aşıların güvenlik testleri tamamlandıktan sonra 65 yaş üstü büyüklerimizin ve aşama aşama 2’inci gruba dahil vatandaşlarımızın aşılanmasına geçilecektir. Tedarik planlaması ve aşı programımız planlandığı şekliyle sürmektedir.” dedi.

“Mutasyonlu virüs varyantlarını taşıyan vatandaşlarımız ve temaslıları, hastanede izole edilmektedir”

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde görülen mutasyonlu virüs hakkında açıklamalarda bulunduklarını hatırlatan Bakan Koca, bu hususu dikkatle takip ettiklerini belirterek; “Belli mutasyonlarda bulaşıcılığının daha yüksek olduğu yönünde bulgular var. Böyle durumlarda tedbirlerde gevşeme, riskin daha fazla artmasına yol açabilecektir. Ülkemizde mevcut İngiltere mutasyonları dışında iki vatandaşımızda Güney Afrika varyantı, bir vatandaşımızda da Brezilya varyantı ile karşılaşıldı. Bu vatandaşlarımız tedbir kapsamında hastanede izole edilmektedir. Temaslıları da benzer şekilde izole edilmiş durumdadır.” dedi.

Kısıtlayıcı tedbirlerin hayatımızı ne denli zorlaştırdığının farkında olduklarının altını çizen Sağlık Bakanı Koca, bu yüzden kontrolü elden bırakmadan bazı düzenlemeler yapıldığını söyledi.

“Biliyoruz; öğrencilerimiz okullarını, öğretmenlerimiz öğrencilerini özledi!”

Kabine toplantısında okullarımızda sınırlı bir şekilde yüz yüze eğitime tekrar başlanması yönünde karar alındığını hatırlatan Bakan Koca, “Hareketliliğin daha az olduğu köy okullarında 15 Şubat’tan itibaren yüz yüze eğitime başlanacak. Mart ayında ise ilkokullarımız, 8 ve 12’inci sınıflar ile özel eğitim okullarında salgının seyrine göre kontrollü ve seyreltilmiş şekilde eğitimin başlaması hedeflenmektedir.

Sınırlı da olsa artan hareketlilikle beraber doğacak muhtemel risklere karşı sıkı bir takip yapılacaktır. Elde edilecek bulgular, sonraki adımlarımızın belirleyicisi olacaktır. Biliyoruz, öğrencilerimiz okullarını, öğretmenlerimiz öğrencilerini özledi. Ailelerimizin bu husustaki endişelerinin farkındayız. Ancak salgının hızının artması ile kaybolabilecek hayatların telafisi mümkün değildir. Bunu gözeterek çok hassas bir denge içinde hareket etmemiz gerekmektedir.” dedi.

“Eski normallerimize dönebilmemiz, tedbirlere daha sıkı uyabilmemizle mümkündür”

Son günlerde ülkemizde vaka sayısının yeniden artışa geçmesinin, daha fazla dikkatli davranmamız gerektiğinin bir işareti olduğunu belirten Bakan Koca, yurt içinde kitlesel harekete yol açacak bir araya gelmeleri, toplanmaları sağlayacak her türlü düzenlemeden kaçınmak zorunda olduğumuzu vurguladı. Bakan Koca, şunları söyledi: “Yükseköğretim kurumlarımızda yüz yüze eğitimin mevcut şartları dışında önemli bir hareketliliğe de sebep olabileceği unutulmamalıdır. Bu konuda yapılan değerlendirmelerde gerek vaka sayılarının artış eğilimini, gerekse hareketliliğin sebep olabileceği riskler dikkate alınarak karar alınmalıdır.

Tedbirlerle elde ettiğimiz kontrol, başarılı bir aşılama takvimi yürütmemize de fırsat vermektedir. Uzayan kısıtlama sürelerinin toplum hayatında yol açtığı güçlüklere rağmen, elde ettiğimiz bu fırsatı yitirmeye tahammülümüz yoktur. Eski normallerimize dönebilmemiz, bu tedbirlere daha sıkı uyabilmemizle mümkündür. Mevcut tedbirlerle birlikte kapalı ve kalabalık yerlerden özellikle kaçınmalıyız. Hiç gevşemeden, rehavete kapılmadan, tedbirlerden taviz vermeden mücadelemizi ulusal boyutta sürdürme kararlılığındayız. Ancak birlikte başarırız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.