‘İl Afet ve Risk Azaltma Planı Hazırlık Toplantısı’, Bakan Soylu Başkanlığı’nda yapıldı « 34GÜNDEM

SON DAKİKA

‘İl Afet ve Risk Azaltma Planı Hazırlık Toplantısı’, Bakan Soylu Başkanlığı’nda yapıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın katılımıyla İl Afet ve Risk Azaltma Planı (İRAP) Hazırlık Toplantısı gerçekleştirildi.

Bu haber 02 Mart 2021 - 13:40 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen İl Afet ve Risk Azaltma Planı Hazırlık Toplantısı (İRAP)’na; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 39 İlçe Kaymakamı, 39 İlçe Belediye Başkanı, İl Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) ve çalışma gruplarının yetkilileri ile akademisyenler katıldı.

Bakan Soylu ve Vali Yerlikaya, beraberindekilerle sivil toplum kuruluşları ve kurumların arama kurtarma timlerini selamladılar; bina girişinde arama-kurtarma faaliyetlerinde kullanılan insansız hava araçları ve arama-kurtarma timlerinin kullandığı ekipmanlardan oluşan sergiyi gezdiler.

Toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İRAP tanıtım filminin gösterildiği programda, Bakan Soylu, Vali Yerlikaya, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Şahin, İBB Başkanı İmamoğlu, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, AFAD Başkan Vekili Hamza Taşdelen katılımcılara hitaben birer konuşma gerçekleştirdiler.

“2021’i, Afet Eğitim Yılı İlan Ettik”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu toplantıda gerçekleştirdiği konuşmasında, İstanbul’un ülke genelinde hazırlanan Türkiye Afet Müdahale Planı’na (TAMP) bir master plan olarak değerlendirildiğini kaydetti. İstanbul’da gerçekleştirilen TAMP toplantılarının sayısının 600’e yaklaştığını kaydeden Bakan Soylu, bu toplantılarda en çok önemsenen noktanın afete hazırlık olduğunun altını çizdi.  Afet öncesi alınacak tedbirlerin afet sonrasında meydana gelecek büyük kayıpları önleyeceğini ifade eden Bakan Soylu, çalışma gruplarının faaliyetlerinin bu noktada sürdürüldüğünü belirtti.

Deprem tehdidinin ülkenin her yerinde devam ettiği gerçeğini hatırlatan Bakan Soylu, 2021 yılını afet eğitim yılı olarak ilan ettiklerini belirterek, bu kapsamda 51 milyon insana ulaşılacağını belirtti. Bakan Soylu afet farkındalığının mahallelerden başlayarak tüm ülkeye yayılması gerektiğini ifade ederek, “Afet yönetiminde özellikle muhtarlarımız, bizim en önemli partnerlerimizden biridir. Bu zamana kadar 13 bin 356 muhtarımıza ve 6 bin 870 azaya eğitim verilmiştir.” dedi. Bakan Soylu, “Türkiye’nin ilk risk azaltma projesi İSMEP kapsamında, 1135 okul, 115 sağlık, 38 yurt binası ve 77 idari bina, depreme karşı hazırlanmıştır.” açıklamasında bulunarak, depreme dayanıklı binalara kavuşmanın afet sonrası riskleri azaltmadaki önemine değindi.

“TAMP Kapsamında 2020 Yılında İstanbul’da 565 Toplantı Gerçekleştirildi”

Vali Yerlikaya, 26 Eylül 2019 tarihinde meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki Silivri depreminden 2020 yılı sonuna kadar geçen sürede İstanbul’da gerçekleştirilen deprem anı ve sonrasında yapılan çalışmaları paylaştı. Vali Yerlikaya, “Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında İstanbul’da 27 çalışma grubu ile toplam 565 toplantı yapıldı. Bu toplantılarda kurumlar arası koordinasyon ve iş birliğinin sağlanması, yerel düzeyde operasyon planlarının geliştirilmesi ve kurumsal kapasitenin arttırılmasına yönelik değerli kazanımlar elde edildi.” değerlendirmesinde bulundu.

“Her Mahalleye Afet İrtibat Merkezi Kuruyoruz”

2020 Yılında tüm ilçelerde AFAD Merkezleri kurulmasına başlandığını dile getiren Vali Yerlikaya, “Geçen yıl, 25 ilçemizde “İlçe AFAD Merkezi”nin kurulumu tamamlandı.  Geri kalan 14 ilçemizin de bu yıl mayıs ayı sonuna kadar kurulumu tamamlanmış olacak. Yine geçen yıl “mahalle irtibat merkezleri” kurulumunu başlattık. Bugüne kadar 22 ilçemizde 500 irtibat merkezi kurduk.  Mayıs sonuna kadar tüm mahallelerimizde bu kurulumlar tamamlanacak. Bu irtibat merkezlerimiz, afet sonrasında profesyonel arama kurtarma ekiplerimiz sahaya intikal edene kadar gönüllüleri koordine edecek ve vatandaşlarımıza doğrudan yardım edebileceklerdir.” diyerek böylelikle afetle mücadeleye vatandaşların da dâhil edileceğini duyurdu.

“AFAD Gönüllüsü Vatandaşlarımıza Gönülden Teşekkürler”

İstanbul’da 2020 yılında afetlere hazırlık faaliyetleri kapsamında yapılan çalışmaları paylaşan Vali Yerlikaya, “Silivri depremine kadar ilimizde 2.900 toplanma alanı bulunuyordu. AFAD İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda İl Jandarma Komutanlığımızın özverili çalışmalarıyla bu sayı bugün itibariyle 5.599’a çıktı. Ayrıca, bu toplanma alanlarında kişi başına düşen alan miktarı 1.29 metrekareden, 3.36 metrekareye yükseldi.  Afet ve acil durumlara ilişkin hizmet standartları ve akreditasyon esaslarını belirleyen yönetmelikten hemen sonra ilimizde arama kurtarma hizmeti veren üç sivil toplum kuruluşunun yani; AKUT, İHH ve Türkiye İzcilik Federasyonu’nun akreditasyon süreci tamamlandı. Ayrıca dört sivil toplum kuruluşunun akreditasyon süreci devam ediyor. Afet anında görev almak isteyen “gönüllü sayısı” Silivri depreminden önce 5.366 iken, 2020 yılı boyunca AFAD İl Müdürlüğümüzün gayretleri sonucunda 59.210’a yükseldi. AFAD gönüllüsü olan vatandaşlarımıza, gönülden teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

“İRAP Sayesinde Tüm Kayıpları En Aza İndirmeyi Hedefliyoruz”

2021 Yılının İçişleri Bakanlığınca “Afet Eğitim Yılı” ilan edildiğini hatırlatan Vali Yerlikaya, “Biz tüm vatandaşlarımızın, kamu kurum ve kuruluşlarımızın ve çalışanlarımızın afetlere karşı farkındalığını arttırmak için eğitimler planladık. Bu süreçte yazılı ve görsel basının yanında, sosyal medyanın da devreye girmesiyle şehrimize, ‘afet farkındalık eğitimi’ vermeyi hedefliyoruz. Bu noktada; çalışmalarımıza başladık. İl AFAD Müdürlüğümüz koordinasyonunda şehrimizde afet risklerini dikkate alarak afet öncesi riskleri ortadan kaldırmayı, buna yönelik eylem ve sorumluları belirleyen, İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP)’nın yapım süreci ilgili kurum ve kuruluşlar, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla başlatıldı.     İRAP sayesinde bireylerin, işletmelerin, toplulukların, sektörlerin, sağlık ve ekonomiyle ilgili afet temelli can ve mal kayıplarının azaltılmasını hedefliyoruz. Yani, ‘daha dirençli kentler’ oluşturma yolunda, çok önemli bir adım atmış oluyoruz. İstanbul’umuzun; fiziksel, sosyal, tarihi, kültürel ve çevresel varlıklarımızın korunmasını ve tüm kayıplarımızı en aza indirmeyi amaçlıyoruz.” değerlendirmelerinde bulundu.

Vali Yerlikaya sözlerini, “Afet öncesinde yapılan tüm çalışmaların maliyeti 1 iken afet sonrası müdahale ve iyileştirmeyi kapsayan çalışmaların maliyeti 7’dir: can kaybı ve gözyaşı hariç.   Dolayısıyla oluşturulacak teknik ve destek kurullarımız aracılığıyla şehrimizdeki bütün kurumlarımız tarafından yapılacak tehlike ve risk değerlendirmesi ile mevcut durumu analiz edecek, afet risk azaltma amaç, hedef ve eylemlerimizi belirleyeceğiz. Böylece İRAP başta büyük İstanbul depremi olmak üzere ister doğal ister insan ister teknoloji kaynaklı olsun, yaşanabilecek muhtemel afet riskleri ve onların olumsuz sonuçlarını azaltmak için, neler yapılacağını önceden tek tek tanımlamış olacak.” cümleleriyle noktaladı.

“Beşeri Sermaye ve Teknolojik Altyapı Bakımından Çok Önemli Bir Noktaya Geldik”

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, İstanbul’un dünyanın merkezi olduğunu hatırlatarak başladığı sözlerinde, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yaptığımız yıllarda Van Depremi’nde çalışmış bir kardeşiniz olarak AFAD’ın ulusal kapasitesinde geldiği noktayı çok önemli buluyorum. Hem beşerî sermayenin hem kullanılan makine-teçhizat ve teknolojik altyapı bakımından çok önemli bir noktaya geldik.” ifadelerine yer verdi. Şahin, Belediyeler Birliği’nde bir paradigma değişimine ihtiyaç duyduklarını fark ettiklerinde Japonya’ya giderek afetle mücadele konusundaki tecrübeleri yerinde incelediklerini kaydetti.

Depreme hazırlığın milli bir seferberlik olduğunu dile getiren Şahin, topluma afet farkındalığı kazanabilmek için herkese kendi görev alanında sorumluluk düştüğünü dile getirdi. Belediye Başkanı olduğu Gaziantep’in deprem riskine karşı direnç kazanması için o dönem Gaziantep’te görevli olan Vali Yerlikaya ile birlikte yürüttükleri ‘dayanışma modelinden’ söz etti. Şahin, “Koruyucu-önleyici tedbir, bugün tüm dünyanın üzerinde çalıştığı en önemli tedbirdir. Bu yüzden birbirimizle koordinasyona, büyük bir dayanışma ruhuna ve birlikte iş yapma modeline ihtiyacımız var. O yüzden Türkiye Belediyeler Birliği olarak, Sayın bakanımızın ve İstanbul’un hizmetinde olduğumuzu ifade ediyoruz. İstanbul güvende ve dirençteyse, Türkiye güvende ve dirençtedir.” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

Programda; AFAD İl Müdürü Gökhan Yılmaz İRAP İstanbul sunumu; İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki, Afet Risk Azaltma sunumu gerçekleştirdi. İRAP çalışmasını tamamlayan illerle online bağlantı gerçekleştirilen program, hatıra fotoğrafı çekimi ile tamamlandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.